Close

Když mi chcípla koza, ať sousedovi…

Říkal jsem si, sem budu psát jen o “pozitivních tématech”. Jenže dobré věci jsou ze své podstaty tak nějak dobré a z těch negativních bysme se měli poučit a příště jim nějak předejít.

Jev, který popisuju dál bohužel není neobvyklý ( nicméně tohle byl pro mě extrém, proto o tom píšu).

Jednu sobotu před pár měsíci jsme vyjeli se ženou na řemeslný trh pořádaný v zámeckém parku.
Takový běžný trh. Postavíte stánek, vystavíte výrobky a čekáte až trh začne a začnou chodit lidově řečeno lidi. Pro upřesnění musím dodat, že šlo vždy o menší lokální akci s účastí tak do tisícovky návštěvníků.

Dopoledne

Takže podle našich zkušeností na otevření a v průběhu dopoledne chodí hlavně místní, kteří trh většinou proletí, koupí si něco do ruky k zakousnutí, něco do druhé ruky k zakousnutí na doma, něco do další ruky na pití 🙂 výjimečně i nějakou drobnost.
Ano charakterem to není trh kdy ještě než postavíte stánek máte u stánku návštěvníky v pětistupu zběsile mávající bankovkama, abyste jim prodali své výtvory.

Asi takové trhy někde jsou. My o nich nevíme 🙁 ale možné je všechno 🙂 na takový druh trhu byli asi zvyklí “prodejci” ob stánek vedle nás. Schválně píšu “prodejci”, protože nevím přesně, co všechno prodávali (kromě štrůdlu, ale pekaři to nebyli). Tak tenhle prodejní tým byl ani ne před polednem značně nervozní z vývoje prodejů. Z toho jsem pochopil, že nějaké trhy ” vyprodáno před otevřením” už zažili a tohle byla pro ně velká bída.

Odpoledne

Minulo poledne a byla zrovna ta doba kdy už se trousí přespolní, ale rituál je stejný – najíst, napít, lehce si odpočinout a pak si projít trh a něco koupit. To je většinou doba od 12h do cca 13:30. A po ní už se začínají prodeje hýbat a to nás čeká ještě další vlna – těch co mají po obědě siestu a na takové akce chodí až po 14h a většinou nakupují, protože základní potřebu jídla už obstarali doma.

Co na to “naši prodejci”?

Psychicky to nezvládli a ve 13:15 začali balit stánek. Ano ve 13:15! Před tím než vůbec na takovou akci dorazí návštěvníci, co nakupují.

Musím přiznat, že  když jsem nad tím přemýšlel, musel jsem se hodně snažit posunout hranice mého chápání. Ale dobře, třeba se něco stalo u nich doma a museli prostě odjet.
Na tom by nebylo až tak nic divného, kdyby stejný nápad nedostali taky další 3 prodejci a o pár desítek minut nezačali balit taky!

Takže nastala situace, kdy na trh přijíždí návštěvníci a ve stejnou dobu 10% všech prodejců balí stánky a najíždí k nim auty, aby naložili a odjeli.

Nevím jak takovou situaci vidíte vy? Podle mého pozorování do částí trhu kde se balí přestávají návštěvníci chodit a nakupovat. Funguje to na ně stejně jako se kdysi dávaly v hospodě před zavíračkou židle na stoly. Končíme, už nenaléváme!

Naši milí prodejci nejen, že nedali šanci návštěvníkům, aby je poznali a nakoupili u nich, ale svým přístupem snížili tuhle šanci i nám, kteří jsme zůstali až do konce. Do naší části trhu už pak moc lidí nepřišlo.

Co s tím?

Správně by si měl pořadatel  tohle ohlídat a zabránit tomu. Dobře, ale jak? Penalizace, že vás příště nevezme? Když jste schopni to zabalit před 14h tak na takovou akci stejně příště nepojedete. A když se rozhodnete odjet, kdo vám a jak zabrání, když už ne vaše slušnost, nebo jak tu vlastnost nazvat, vůči pořadateli a hlavně vůči kolegům prodejcům?

Osobně když jedu na akci, počítám, že tam budu celý den a nic jiného ten den v plánu nemám. Ano někdy jsou prodeje dobré, někdy horší (každý má jiná měřítka hodnocení). Jeden náš spřátelený rukodělec říká: “aktuální prodeje nejsou jediné měřítko. Každá rozdaná vizitka, letáček a každých pár slov prohozených se zákazníkem jsou další dílky skládačky”.

Když už se rozhodnete na nějakou akci jet, buďte tam až do konce. Stejně jste to měli v plánu.  Ať už se podle vašich měřítek daří nebo ne. Dejte návštěvníkům šanci poznat vás i to co děláte, dříve nebo později to přinese ovoce.

Díky, že jste to dočetli až sem!

Pokud víte o akci/ích “vyprodánopředdostavěnímstánku” dejte mi prosím vědět. Tahle zkušenost mi chybí 😀

Mějte se krásně
Daniel

zajímá vás nějaké téma? napište mi.

 

Líbil se? sdílejte s přáteli

One Comment on “Když mi chcípla koza, ať sousedovi…

Rozmar Kopecká
07/05/2019 at 1:27 PM

Tohle skvěle vyřešily pořadatelky v Chomutově. Jarmark se koná 10-14. A lidi vědí, že musí nakoupit v tomto poměrně krátkém časovém úseku, jinak nic 🙂
A funguje to skvěle!

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *